Vyberte stránku

Když máte rozpracováno spousty projektů a potřebujete mít celou řadu dat neustále k dispozici, je potřeba je zálohovat, ideálním pomocníkem jsou cloudové úložiště (někdy také označována jako webová). K dispozici je jich celá řada, jaká jsou při výběru hlavní kritéria a jaké jsou základní možnosti?

Výběr podle čtyř hlavních požadavků

Jak již bylo řečeno, cloudových úložišť, které nabízejí možnost odkudkoliv stáhnout nebo nahrát data, je nespočet. Zní to jako klišé, ale jako první se uživatel obvykle táže na cenu a velikost úložného prostoru. Cloudy jsou totiž k dispozici v neplacených a placených verzích, placené většinou skýtají více prostoru.

Jako třetí je obvykle důležité prostředí, ve kterém se pohybujeme (desktop – např. Windows, Linux, resp. mobilní systémy – např. Android). V neposlední řadě je důležitá také otázka bezpečnosti – takřka vždy se uživateli dostane ujištění, že daná služba je naprosto bezpečná, ale i u úložiště více než kde jinde platí: Důvěřuj, ale prověřuj.

Cloudové úložiště: bohatý výběr

Adrive.COM

Základní velikost: 50 GB
Přístup: Windows, Mac, mobile
Jedná se o novější službu, která zaujme především dvěma atributy: velikostí úložného prostoru (vedle Mega bezkonkurenčních 50 GB), jednak také možností přístupu přes FTP.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
100 GB – 2,50 $ (možnost rozšířit až na 20 TB)
200 GB – 7 $ (Bussiness)

Copy.COM

Základní velikost: 15 GB
Přístup: Windows, Mac, mobile
Novější služba, k dispozici v základní verzi cloudového úložiště je 15 GB prostoru. Pro registraci je třeba zadat e-mail a heslo, Snadné uživatelské rozhraní. Pokud někomu Copy doporučíte a on se zaregistruje přes referenční link, získáváte oba dva 5 GB navíc, prostor tak lze snadno navýšit.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
250 GB – 4,99 $
1TB – 9,99 $
Copy.com nabízí také individuální řešení pro firmy.

Dropbox.COM

Základní velikost: 2 GB
Přístup: Windows, Mac, mobile
Tradiční hráč na trhu, patří mezi nejstarší služby. Základní velikost prostoru je 2 GB, což v počátcích představovalo revoluční počin, dnes se to některým uživatelům může zdát málo. Nicméně i základní verzi je možné rozšířit (doporučíte přáteli, synchronizujete s dalšími zařízením atp.), celkově může free prostor vyrůst až na 16 GB. Pro registraci je třeba e-mail a heslo.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
1 TB – 9,99 $
Neomezeně (Dropbox Bussiness) – 12 $ za jednoho člena

Google Drive

Základní velikost: 15 GB
Přístup: Windows, Mac, mobile
Opět poměrně jednouchá a oblíbená záležitost, pro základní verzi je mít registrovaný účet ve službách Google a poté jen postačí se přihlásit na stránce Google Drive. Služba je k dispozici v češtině, základní nastavení a ovládání je opravdu jednoduché. Pozor! Úložný prostor se vztahuje na celý účet Google – pokud např. budete mít přeplněnou svou mailovou schránku, prostor bude menší.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
100 GB – 1,99 $
1 TB – 9,99 $

iCloud.COM

Základní velikost zdarma: 5 GB
Přístup: Mac, iOs
Platforma, která funguje pouze v systémech od Apple. Pro Windows je sice k dispozici klient, nicméně velikostí a cenou rozšíření spíše láká Apple fajnšmekry.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
1 TB – 19,99 $

Mega.COM

Základní velikost zdarma: 50 GB
Přístup: Windows, Mac, Linux, mobile
Úložiště Mega se mezi ostatními tak trošku vymyká – zejména pak velikostí úložného prostoru zdarma. 50 GB totiž nikdo široko daleko nenabízí. Vzhledem k tomu, že server je spjatý s kontroverzním podnikatelem Kimem Dotcomem (zakladatel serveru Megaupload), nutně se vkrádají pochybnosti.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
200 GB – 4,99 $
500 GB – 9,99 $
2 TB – 19,99 $
4 TB – 29,99 $
Pro firmy platí vždy dvojnásobná velikost pro každého člena za stejnou cenu.

One Drive

Základní velikost zdarma: 15 GB
Přístup: Windows, Mac, mobile, Xbox
Úložiště je integrováno do operačního systému Windows 8.1, v případě, že máte Windows 7 nebo Vista, je třeba si stáhnout aplikaci OneDrive.
Rozšířená nabídka (za měsíc):
100 GB – 46 Kč
200 GB – 170 Kč
1 TB – 170 Kč (+ Office 365)

Výběr dalších možností