Vyberte stránku

Pošli mi ten soubor e-mailem, nejlépe ještě dnes. Jenže jak poslat velké soubory, které mohou mít často stovky megabytů? Možností, jak je poslat zcela zdarma, je celá řada.

E-mailoví klienti jsou různí, někteří dokážou přenést poměrně řádově desítky mega. Jenže pokud třeba posíláme rozpracovaný projekt, který se blíží objemem k jednomu giga, je to problém. Chtě nechtě pak musíme sáhnout k nějakému online nástroji. Může se jednat o cloudová úložiště, FTP, servery určené ke sdílení nebo služby pro výměnu dat. Jaký je základní přehled a základní výhody?

Předně je třeba říci, co všechno od podobné služby očekáváme. Standardního uživatele v prvé řadě zajímá limit velikost zasílání dat, rychlost nahrávání a stahování, v neposlední řadě je důležitá také otázka bezpečnosti.

Posílání přes cloudová úložiště

O cloudových úložištích se markomu již několikrát mluvilo. Možnost, jak poslat velký objem dat pomocí cloudu, je velmi jednoduchá. Vytvoříme si složku, zkopírujeme si tam potřebná data a nastavíme sdílení a dotyčnému pošleme pouze odkaz.

Nevýhodu ovšem bývá to, že pokud máme omezenou schránku a chceme takto posílat častěji, můžeme si velmi snadno své úložiště zapráskat sdílenými adresáři. A jak už to bývá, partner na druhé straně ne vždycky flexibilní a data nám tam mohou ležet skutečně dlouho.

Nicméně řešení pomocí cloudů je aktuálně chápáno jako nejelegantnější a nejrychlejší: pokud máte u daného úložiště instalovanou aplikaci, překlopíte data do konkrétního adresáře a poté jen pošlete vygenerovaný odkaz. A je to.

PROVĚŘENÉ CLOUDY
>> Google Drive
>> One Drive
>> iCloud
DALŠÍ ALTERNATIVY
>> www.box.com
>> www.flipdrive.com
>> www.opendrive.com
>> spideroak.com
>> tresorit.com

google drive

RESUMÉ

+
rychlost
objem dat v řádech GB zdarma
bezpečnost


soubory ubírají prostor na Vašem úložišti

FTP připojení – stará známá metoda

Za naprostou klasiku je považováno zaslání souborů přes FTP protokol. To ovšem mívá svá četná úskalí a dnes je tento způsob považován spíše za méně obvyklý. Důvod? Pro přenos dat přes FTP protokol totiž musí mít minimálně jedna ze stran toto připojení k dispozici ve formě webového hostingu, a ten není zadarmo. Je sice možné využít free verze typu webzdarma, jenže tam je vedle celé řady omezení také obvykle nedostačující prostor.

Druhou nevýhodou pak je, že k nahrání i stažení musejí mít obě strany nainstalovaného FTP klienta (např. Total Commander, Win SCP). A tím se celý přenos ještě více komplikuje, pokud klienta nainstalovaného nemáte. A v neposlední řadě dáváte druhé straně přístup do Vašeho FTP. Hypoteticky při chybném nastavení práv může být malér na světě.

Nemluvme ovšem jen o záporech – v případě kvalitního hostingu totiž existují nepřekonatelné výhody: neomezená velikost nahrávaného souboru a také rychlost uploadu, ale také downloadu.

RESUMÉ

+
možnost neomezeného posílání
rychlost stahování


nutnost zřízení FTP přístupu
potřebná instalace FTP klienta
předání přístupových údajů druhé osobě

Služby pro výměnu dat

Stále se jedná o pohodlnou variantu posílání velkého objemu dat. Vyberete, zabalíte, nahrajete, zadáte adresáta a pošlete. Hotovo a nemusíte se o nic starat. Jaké jsou aktuální možnosti na trhu? Následující výběr se zaměřuje především na možnosti zdarma s důrazem na limit velikosti posílaných dat.

Úschovna.cz
Tuhle službu není třeba dlouze představovat, na českém trhu představuje absolutní špičku. Zdarma můžete posílat až 7 GB dat, je zde ovšem omezení čtrnácti denní úschovy a limit 30 stažení. Za 259 Kč ročně (při platbě on-line) můžete posílat data o objemu až 50 GB, na úložišti zůstanou 3 měsíce a navíc ještě dostanete 50 GB prostoru pro Vaši potřebu.

úschovna

Leteckápošta.cz
Další možností na českém trhu je server leteckápošta. Provozovatel serveru deklaruje bezplatnou službu, dobu uložení 33 dní a neomezený počet stažení. V podmínkách také nikde neomezuje velikost posílaného souboru.

eDisk
Dalším českým serverem pro zasílání je eDisk. Pokud chcete posílat zdarma, můžete uložit soubor až do velikosti 3 GB, soubor bude k dispozici 30 dní. Pokud bude soubor stažen alespoň 5x, bude doba uložení prodloužena na 90 dní.

Filemail
Ze zahraničních služeb jednu z nejlepších nabídek představuje Filemail. Pokud nechcete platit, přenesete při neomezením počtu stahování až 30 GB naráz. Nevýhodou je doba uložení pouhých 7 dní.

filemail

WeTransfer
Známou službou je WETransfer, která je však ve free verzi limitována nízkým limitem přenášených dat (2 GB). Vedle free verze je možné si připlatit a přenášet až 20 GB naráz.

Dropsend
Portál Dropsend nabízí celkem tři základní plány, neplacená verze je např. omezena limitem 4 GB, počtem stažení a zadání pouze jednoho adresáta. U placené verze můžete poslat maximálně 8 GB.

RESUMÉ

+
nahrání na server třetí strany (soubory nezabírají místo)
žádné přístupové údaje
adresnost, bezpečnost


limit pro zasílaný objem dat
dočasná dostupnost souborů
limit na počet stažení souborů

Webová úložiště pro sdílení

Tuhle možnost jsme si nechali až na konec i přesto, že zejména mezi českými uživateli je vcelku oblíbená. Jedná se o služby typu uloz.to. Pokud máte registrovaný účet u některého ze sdílecích serverů tohoto typu, můžete tak bez problémů posílat poměrně velký objem dat. Adresátovi poté stačí mít pouze odkaz. Jenže…

Za menší problém se pokládá, že mnoho firem stránky tohoto typu prostě a jednoduše blokuje. Takže pokud posíláte pracovní věci, tak si dotyčný konkrétní soubor prostě nestáhne. Daleko závažnější je ovšem fakt, že i přes různá chlácholivá upozornění právě tady vzniká největší riziko, že se k souboru dostane někdo třetí (není totiž takový problém soubor na tomto úložišti dohledat).

RESUMÉ

+
ke stažení stačí odkaz
rychlost downloadu a uploadu


limit pro zasílaný objem dat
otázka bezpečnosti
otázka blokování