Vyberte stránku

Dropbox. Někdy možná synonymum ve světě cloudových úložišť již od roku 2008. Často spojován s pojmy jako spolehlivost, ale na druhé straně také vzhledem k aktuálním potřebám uživatelů také s dispozicí malého úložného prostoru. Jenže, jak čas pomalu ukazuje, spousta jiných alternativ nabízejících mnohem více prostoru zdarma má svoje ale…

(Ne)bezpečné a (ne)spolehlivé

S Dropboxem začínala spousta cloudařů a pak jejich osud byl nejspíš podobný tomu mému: objevili spousty lepších alternativ s větším datovým prostorem. Jenomže časy se mění a ani to netrvá roky. Pár příkladů?

Mega.nz (50 GB: bezpečnost)
Dotcomova vychytávka je kritizována od samého začátku – 50 GB volného prostoru je luxus, ale samotné úložiště vzbuzuje obavy v otázce bezpečnosti. A dobrovolně testovat, jak to s tou (ne)bezpečností je se odváží málokdo. Možná, že realita je jinde, ale přece. Osobně jsem zatím neodvážil.

Adrive.com (50 GB: demo)
Druhým padesátigigovým borcem je server Adrive.com. Ten se nepotýká s bezpečnostními otázkami, ale má jiný zádrhel. Všechny možné i nemožné zdroje proklamují volný prostor o velikosti 50 giga, jenže když rozhodnete zřídit konto, marně tuto položku hledáte. Nakonec Vám velkoryse nechají dokonce 100 GB prostoru, jenomže hned od začátku vás program vyzývá k placenému upgradu. A je bláhové se domnívat, že když tak neučiníte, že po pár týdnech přejdete na free verzi. Upgrade nebo konec.

Copy.com (15 GB: konec služby)
Na tuhle službu jsem sázel několik let. V základní sazbě nabízel server 15 GB úložného prostoru, které jste pomocí doporučených refferalů mohli několikanásobně navýšit. Jenže shodou okolností je dnešek právě tím dnem, kdy celá služba byla ukončena. Žádný prostor, žádná doporučení, žádné Copy.

Dropbox – základ a rozšíření

V základním free plánu Dropbox nabízí 2 GB prostoru, který si však můžete vcelku snadno rozšířit. Po zaregistrování je dobré absolvovat Getting Started tour, která vám přinese 250 MB. Vyberete několik k požadovaných kroků, kam patří Úvodní prezentace, instalace Dropboxu na váš počítač nebo mobilní zařízení, umístění souborů do složky či nasdílení jednotlivých souborů. Platí, že pro získání tohoto prostoru nemusíte splnit všechny podmínky.

Jakmile získáte prvních 250 MB, je dobré využít dalších možností a prostor dále navyšovat. K tomu slouží program Get More Space. Zde totiž můžete velikost úložného prostoru vyšponovat do závratných výšin. Pokud chceme zůstat u verze zdarma, musíme pominout upgrade účtů, které jsou zpoplatněny a instalaci Mailboxu, jehož podpora byla ukončena. Nicméně i další možnosti jsou zajímavé.

125 MB prostoru se dá získat minirecenzí v interním systému, propojením Dropboxu s facebookovým účtem, resp. twitterovým účtem (v druhém případě navíc přidáte sledování twitter stránky aplikace a získáte dalších 125 MB.

Navýšení v řádech gigabajtů

Když dobře počítáte, tak po absolvování obou tour máte na svém kontě 2,75 GB prostoru, což je nejspíš stále málo. Nejvíce výživou metodu jsme si totiž nechali na konec. V každém účtu máte totiž k dispozici unikátní refferal, který pošlete svým přátelům. Pokud si někdo na základě Vámi zaslaného odkazu Dropbox založí a naistaluje na svůj počítač aplikaci, získáváte oba dva 500 MB prostoru. Takto můžete doporučit až 32 přátel a získat nakonec až 16 GB prostoru navíc.

Co se týče refferalů, máte v podstatě tři možnosti. Pokud si vystačíte s málem, odešlete pár přátelům a získáte pár stovek megabytů zdarma. Můžete si samozřejmě dát tu práci a pozakládat si účty sami, ale to dozajista není košer řešení. Za nejelegantnější způsob se považuje svěřit vytvoření refferalů profesionálům. Tuto službu nabízí např. server Stovkomat.cz, kde se můžete dostat dokonce až 18 GB. Jenže jako vždy má toto své ale. Tahle služba je oblíbená a vyhledávaná, jenže i přes řadu výhod pravděpodobně porušuje podmínky přijatelného užití, což v praxi znamená, že nesmíte refferalů zneužívat k získání většího prostoru. Ono se vlastně nemusí stát nic, ale také můžete být v budoucnu překvapeni, když vám Dropbox účet zruší.

Zbývá tedy vlastně jenom Dropbox?

Tak černě to zatím nedopadlo, možností na výběr je stále spousta. Pokud chcete spoléhat na free verze, vyplatí se spoléhat na stále osvědčené hráče: Google Drive od společnosti Google, One Drive od Microsoftu nebo pro applaře iCloud.

Další na výběr
www.box.com
www.flipdrive.com
www.opendrive.com
spideroak.com
tresorit.com

Jenomže i tehdy Vás možná napadne otázka, jestli ten Dropbox nebyl vlastně také dobrý. Odpověď je vcelku nasnadě. A pak už jen stačí rozkliknout svůj starý Dropbox účet a ukládat a sdílet. A ještě možná jedna věc je třeba zmínit. Vzhledem k dlouhé tradici Dropbox často přesahuje rámec cloudových úložišť jako takových. Jako jedna z možností může být snadné vytváření backupových záloh vašich webových stránek.

Tak co, už jste začali hledat svůj starý přístup do dropboxového účtu?

Dropbox základní cenové plány
BASIC, 2 GB, zdarma
PRO, 1 TB, 9,99 $ / měsíc
BUSINESS, neomezeně, 12 $ / měsíc / uživatel
ENTERPRISE, neomezeně, individuální řešení na míru

Vybrané zdroje

en.wikipedia.org
www.dropbox.com
www.dropbox.com/gs
www.dropbox.com/getspace
www.cnews.cz/tip-jak-dozivotne-ziskat-na-dropboxu-16-gb-prostoru-jen-za-150-kc