Vyberte stránku

Fotobanky představují pro marketéry a grafiky doslova a do písmene základ. Alfou a omegou jsou licence fotografií a jejich stahování, jak zde již bylo řečeno. Dnes se podíváme podrobněji na úložiště fotografií. Ze kterých z nich se opravdu vyplatí stahovat díla?

Výběr fotobanky podle účelu a prostředků

Neobjevíme Ameriku, když řekneme, že základní kamenem úrazu je, k čemu fotky potřebujeme a kolik za ně chceme utratit. A vždycky je třeba počítat s tím, že kvalita přináší jednak omezení a jednak nemalé finanční výdaje.

Stahování pod licencí CC0 – Public Domain

Fotobank, které nabízejí svobodná díla, naleznete na internetu bezpočet, nicméně při bližším zkoumání velmi rychle narazíte na problém kvality výběru. Pokud při zadání 3-4 klíčových slov obecnějšího rázu s předkládanou vyšší frekvencí stahování nic nenaleznete (např. business,online), honem pryč! Pár zajímavých tipů se ale vždycky najde.

free-stock.photo
freerangestock.com
www.pexels.com
pixabay.com/cs

Když potřebuji ikonu

S ikonami je to vůbec složité – samy o sobě totiž vlastně autorským právům podléhají jen těžko, ale při stahování stejně narážíme na celou řadu omezení. Pokud si např. si autor k ikonce známé sociální sítě přidá nevýrazný stín, hned ji může považovat za autorskou fotku. A uživatel, který takovou ikonu stáhne, to musí respektovat. Ale jako existuje několik spolehlivých serverů, které poskytují ikony beze strachu o autorská práva.

www.iconarchive.com
www.iconfinder.com
findicons.com

Placené fotobanky jsou jistotu kvality

Když už není zbytí, je třeba sáhnout po placené verzi – zejména, pokud chceme fotku použít ke komerčním a tiskovým účelům, svobodná díla nám obvykle přestávají stačit. A i tady ovšem musíme být obezřetní – v zásadě platí to, čím více zaplatíme, tím větší práva na fotku nám jsou poskytnuta. Základní radou je vždy pečlivě pročíst, jaké podmínky který server konkrétně má.

www.dreamstime.com
eu.fotolia.com
www.istockphoto.co
www.shutterstock.com/cs

Tip na konec: Creative Commons

Náš výčet by nebyl úplný, kdybychom se nezastavili u sociální sítě Flickr. Ten totiž mj. představuje nepřeberné množství fotek poskytovaných pod licencí Creative Commons, se kterými se dá volně nakládat. A hlavně – své fotky zde může ukladát každý, Flickr poskytuje astronomický prostor 1 TB.

www.flickr.com