Vyberte stránku

Za jak dlouho se načtou webové stránky? To zajímá zřejmě každého návštěvníka a v tomto případě platí, že každá vteřina navíc může znamenat méně návštěv. Jak provést první pomoc a získat základní přehled, kde nás tlačí bota? Zkuste využít některý z online nástrojů měření rychlosti webu.

Nezabere to ani tolik času, ale při měření je vždy lepší použít více zdrojů – výsledky se během dne mohou lišit a brát za bernou minci jeden jediný není určitě úplně košer. Níže je uveden základní přehled nejběžnějších online nástrojů, které jsou k dispozici zdarma.

PageSpeed Insights

Mezi prvními, po kterých běžný uživatel sáhne, je určitě PageSpeed Insights. Jednak jeho vývojářem je Google, jednak je v češtině, ale je také propojen s celou řadou dalších googlovských nástrojů.

GTMetrix

Ten představuje mezi měřícími nástroji špičku – už proto, že i základní verze poskytuje celou řadu použitelných dat. Zajímavost: GTMetrix pravidelně sestavuje i žebříček nejrychlejších webů. K nejrychlejší trojce patří Facebook.com, Yahoo.com a Live.com. Z českých webů je v první tisícovce pouze vyhledávač Seznam.cz.

Pingdom

Na první pohled méně dat, ale také menší přehlednost, přesto i Pigdom.com patří mezi vyhledávané nástroje měření rychlosti webu. Více umí samozřejmě placená veze, která však začíná na měsíčním poplatku necelých 14 dolarů měsíčně.

Další nástroje

www.webpagetest.org
www.dotcom-tools.com
www.websiteoptimization.com