Vyberte stránku

Zhruba již asi dva miliony uživatelů denně. Jedna z novějších sociálních sítí Periscope.tv je na světě od roku 2015, ale její nový video stream koncept se zdá trhá rekordy – během několika měsíců se vyšplhala mezi 700 nejnavštěvovanějších webů na světě.

Podívejte se na svět očima jiných lidí. Základní myšlenkou periscope.tv je okamžité spojení s dalšími lidmi nebo místy, a to především díky živému vysílaní, takže pokud byste propadli, je třeba poznat určitá specifika, která tato sociální síť nabízí.

Bez mobilu ani ránu

Jedná se o klasickou mobilní aplikaci, která Vám v běžném desktopu zatím nepoběží. Nikdy neříkej nikdy, nicméně pokud nemáte mobil nebo tablet, tak máte smůlu. Jako první začal aplikaci podporovat Apple, záhy se přidal také Android, pro uživatele Windows Phone je k dispozici appka Telescope for Periscope.

DOWNLOAD
Apple | Google Play | Windows Phone (Telescope)

Jak již bylo řečeno, tahle appka je vlastně úplně nová a i přes obrovský nárůst uživatelů (nejoblíbenější je bez překvapení ve Spojených státech) tak trošku stále překonává porodní bolesti. Pro lidi ne úplně kované v mobilním prostředí bude určitě zklamáním nemožnost přímého přehrávání videí na desktopech. Ale existuje možnost šikovné kličky, sběrným místem všemožných periskopových videí je portál onperiscope.com, kde můžete pohodlně přehrávat i v nemobilním prostředí.

Registraci vlastně nepotřebujete. I když… To není úplně pravda. Vzhledem k tomu, že vývojářem aplikace je společnost Twitter, tak lze vcelku snadno vytušit, odkud vítr fouká. Pokud jste totiž na Periscope.tv poprvé, pro přihlášení máte v nabídce dvě základní možnosti. Přihlásit se přes Vaše telefonní číslo nebo přes Váš účet na Twitteru. Takže pokud jej máte, stačí jen udělit souhlas s kompletním přístupem a je to. A můžete začít vesele natáčet a sbírat srdíčka (lajky) a sledující.

24 hodin a dost

A asi to nejdůležitější tady zaznělo: jedná se o LIVE STREAM, takže dalším základním atributem je dočasnost. Přihlásíte se do svého účtu a začnete nahrávat (můžete si vybrat mezi veřejným vysíláním nebo soukromým, zde ještě selektujte, kterým svým sledujícím video budete posílat. (do nahrávání vás dostane červená ikonka v pravém dolním rohu obrazovky). Až budete mít hotovo, nezapomeňte video uložit a máte přesně 24 hodin na to, aby video někdo zhlédl. Pak jednou provždy zmizí a šmitec. Nově je možné uložit tagem #save.

Jak dát vědět světu, že jsem něco natočil? To je na Periscope.tv docela problém. Za účinnou metodu lze považovat propojení s Twitterem, kde by se při zahájení vysílání měl objevit odkaz. Je poté také možné jej sdílet na ostatních sociálních sítích, problémem je ovšem výsledná kvalita, která není nic moc.

Jistě, existuje možnost video uložit přímo na youtube, ale… Jak již bylo řečeno, pohybujeme se v mobilním prostředí, není to sice úplně logické, ale výsledné video je natočené na výšku. Takže je třeba se připravit na to, že výsledek na Youtube nebude nic moc (a nepomůže ani převracení mobilu nebo tabletu).

K čemu Periscope.tv?

Formát temporary live stream aktuálně zatím v Česku příliš neprorazil (obdobně třeba jako dočasné fotkoviště SnapChat). V éře youtuberingu ovšem představuje zajímavou alternativu. Natočit, uložit, zveřejnit. Pamatujte ale, že na další úpravy nezbývá čas, protože s uložením vám nemilosrdně utíká čas, kdy Vaše video navždy zmizí. A ještě jeden postřeh. Materiály na tento článek jsem začal sbírat zhruba před 14 dny. A tehdy byl Periscope.TV na nějaké osmistém místě co se návštěvnosti týče. Za těch pár dní poskočil o sto míst vzhůru. Tak proč to nezkusit?


ZÁKLADNÍ DATA
Typ: Video streaming, Social networking service
Založení: 26. března 2016
Autoři: Kayvon Beykpour, Joe Bernstein, Aaron Wasserman, Tyler Hansen, Vývojář: Twitter
Platformy: iOS, tvOS, Android
Čeština: ANO
Uživatelé: 10 milionů, USA (26 %), Rusko (15 %)
Global rank: cca 700. pozice

PÁR ČÍSEL
Aktivních uživatelů denně: 2 miliony
Periscope broadcast: 100 mil.
Nahráno: 350 tis. hodin videa
Podíl žen: 29 %


INSPIRACE: Periscope Story

Před několika lety nás nadchla myšlenka objevovat svět očima jiných. Co kdybyste mohli vidět očima ukrajinského demonstranta? Nebo sledovat východ slunce z horkovzdušného balónu v Kappadokii? Může to znít bláznivě, ale chtěli jsme vytvořit něco, co by se nejvíce blížilo teleportu. I když existuje spousta způsobů objevování událostí a míst, zjistili jsme, že není nic lepšího, než si místo prožít skrze živé video. Obrázek může vydat za tisíc slov, ale video vás může někam zavést a provést vás tímto místem.
Zdroj: www.periscope.tv

Vybrané zdroje

www.periscope.tv
en.wikipedia.org/wiki/Periscope_(app)
medium.com/@periscope
http://www.telegraph.co.uk/technology/social-media/11522017/Periscope-the-social-media-app-that-can-make-you-a-TV-star.html
https://twitter.com/periscopetv
medium.com/@periscope/web-profiles-for-periscopers-cfb5d191da83#.ew3bd4haa
expandedramblings.com/index.php/business-directory/35094/periscope-stats-and-facts
onperiscope.com