Vyberte stránku

Tradiční volání přes web již poměrně dávno dostalo nový rozměr. Videohovory (videocalling) nabraly na síle v souvislosti s rozvojem rychlosti webu a mobilních platforem. Jaké jsou dnes možnosti zavolat s videem svým přátelům?

Jedním slovem široké. Od tradičních hráčů na poli v čele s populárním Skype, přes multiplatformní kecálky, které jako nadstavbu nabízejí videotelfonii (Facebook Messenger), až po specializované programy, resp. appky – Google Duo.

Známí všech známých

Těmito prográmky není možné nezačít. Jsou ve svém oboru (alespoň na západní polokouli) pojmem a užívá je celá řada lidí. Právem si vydobyly pozici v TOP 20 nejpoužívanějších sociálních sítích.

SKYPE

Málo platné Skype je tradičně považován za jedničku ve svém oboru. Málo platné, že dnes celá řada Instantů jako Messenger neb WeChat má nepoměrně více uživatelů – Skype byl jeden z prvních, který začal s přenosem přes video a realizací videokonferencí. Vedle tradice sází na poměrně vysoký standard přenášeného videohovoru, přívětivé a jednoduché uživatelské rozhraní a dostupnost ve všech možných platformách. Ne nadarmo jej ke své vnitřní komunikaci používá řada firem.

Založeno 2003
Videoconferencing, VoIP and Instant Messaging
Distributor: Microsoft Corporation
Platforma: Cross Platform
https://www.skype.com/cs/

FACEBOOK MESSENGER

Messengeru patří v přehledu videocall appek čestné místo. Už proto, že patří mezi nejpoužívanější sociální sítě (v září 2016 světová trojka) a mezi kecálky je dokonce druhý. Ačkoliv videotelefonie nepředstavuje jeho primární funkci, vzhledem ke standardním znalostem ovládání pro klasické zprávaření a dostupnost facebookovských kontaktů představuje skvělou alternativu. Nemluvě o poměrně slušné kvalitě hovoru.

Založeno 2011
Instant Messaging
Distributor: Facebook Inc.
Platforma: Android, iOS, BlackBerry OS, Windows 10, Windows 10 Mobile, Symbian, Tizen
https://www.messenger.com/

VIBER

Ve srovnání s předchozími dvěma giganty by se Viber mohl zdát jako chudý příbuzný. Už například kvůli tomu, že např. se až nápadně blíží v některých atributech Skype. A pak se také obvykle má za to, uživatelé jsou buď skajpaři nebo vajbeři – mít obojí totiž postrádá smysl. Nicméně svou pozici si Viber již dávno vydobyl a pozice třinácté nejpoužívanější sociální sítě to je potvrzuje.

Založeno 2010
Instant Messaging, VoIP
Distributor: Rakuten Inc.
Platforma: Cross Platform
http://www.viber.com/en/

Oblíbení, v Česku ale málo známí

V celosvětovém měřítku to není žádný velký objev. Řeč je messengerech typu WeChat nebo BBM, které sice lámou uživatelské rekordy, ale český uživatel je příliš nezná. Ať je to z důvodu lokace pro asijský trh (první případ), anebo původní určení pro operační systém nepříliš v Česku rozšířený (BBM).

BBM (BLACK BERRY MESSENGER)

Původně tento kecálek byl určen pro OS Black Berry, v poslední době se dočkal podoby v rámci Androidu a iOSu a uvádí se, že Black Berry Messenger má okolo 200 milionů uživatelů.

Založeno 2005
Instant Messaging
Distributor: BlackBerry Ltd.
Platforma: BBM, Android, iOS
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bbm

WECHAT

Tenhle čínský gigant okupuje celosvětově pátou pozici mezi sociálními sítěmi (přes 800 milionů uživatelů a čtvrtý mezi kecálky). WeChat nenabízí jen klasiscký Instant Messaging, ale mj. podporuje také peněžní tranfery. Je tedy trochu logické, že jako nadstavbu nabízí také videohovory.

Založeno 2011
Instant Messaging client
Distributor: Tencent Holdings Limited
Platforma: Cross Platform
http://www.wechat.com/en/

LINE

Opět geolokační specialita (čtrnáctá příčka mezi sociálními sítěmi), která má svůj původ v Jižní Korei. Nespornou výhodou je široké využití napříč rozličnými operačními systémy. Populární je především díky nálepkám (tzv. Stickers), které si uživatelé mohou vytvářet nebo kupovat.

Založeno 2011
Free calls, Messaging
Distributor: Naver Corporation
Platforma: Cross Platform
https://line.me/en/

Videohovory a googlí svět

Gigant jménem Google ve světě sociálních sítí poněkud ztrácí – formát Google Plus, který nikde nedosáhl facebookovských čísel, již pomalu padá do propadliště dějin. Aplikace Hangouts přeci jen u video chatových aplikací hraje druhou ligu, proto Google v roce 2016 přišel s těžším kalibrem: speciální aplikací Google Duo.

GOOGLE DUO

Žhavá novinka ze skupiny Google, která je určená výhradně pro video chat. Podporuje formát HD 720p, aktuálně je aplikace dostupná v angličtině pro operační systémy Android a iOS.

Založeno 2016
Video chat mobile appAndroid, iOS
Distributor: Google Inc.
Platforma: Android, iOS
https://duo.google.com/

HANGOUTS

Hangouts byl od začátku brán jako takový cross over tří googlovských aplikací: Plus, Talk a Messanger s potřebnou video nadstavbou. Jak vidno nástup Due jen potvrdil, že se nejednalo o žádné terno (nota bene v oblasti video chatů, kde kralují jiní).

Založeno 2013
Instant Messaging, video chat, SMS and VOIP
Distributor: Google Inc.
Platforma: Win, Linux, Chrome, Android, iOS
https://hangouts.google.com/?hl=cs

Specialisté a alternativy

Pokud nechcete spoléhat na zavedené hráče a rádi experimentujete, můžete vybírat i jinde. Na markomu.cz se hovořilo již o aplikaci IMO, vedle ní se nabízí celá řada dalších spolehlivých alternativ, povětšinou zaměřených pouze na video telefonii.

FACETIME

Založeno 2011
Video chat
Distributor: Apple
Platforma: iOS, Mac
https://support.apple.com/en-us/HT204380

JUSTALK

Založeno 2015
Video chat
Distributor: Juphone Corporation
Platforma: Android, iOS
http://justalk.com/

KAKAOTALK

Založeno 2010
Instant Messaging
Distributor: Kakao Inc.
Platforma: iOS, Mac OS, Android, Bada, BlackBerry, Windows Phone, Windows, Nokia Asha
http://www.kakao.com/talk/en

OOVOO

Založeno 2007
Instant Messaging, Videotelephony, Videoconferencing, Voice over IP
Distributor: ooVoo LLC
Platforma: iOS, Android, Mac OS X, Microsoft Windows, Windows Phone
http://www.oovoo.com/

TANGO

Založeno 2009
Voice over IP, Instant Messaging, Videoconferencing
Distributor: JP Inc.
Platforma: Android, iOS
http://www.wtango.me/

Online a bez instalace

Všechny výše uvedené případy spojuje jeden atribut: všechny musí uživatel instalovat na svůj počítač nebo mobilní zařízení. Proto se někteří logicky poohlížejí po variantě, která je čistě v online variantě bez potřeby cokoliv instalovat.

MAGNOCALL

Použití je samozřejmě snadné – postačí pouhá registrace přes e-mail (případně přihlášení přes Váš Facebook účet) a můžet směle začít.

Freevideocall (web platform, no download)
Distributor: Magnocall
Platforma: Online
https://magnocall.com/

VideoLink2.me

Pokud byste chtěli uspořádat videokonferenci a nechcete ověřovat, zda ostatní mají naistalovaný ten a ten software, můžete využít novinky ve formátu videolink.me. Vyberete si, zda chcete video nebo prostý hovor, nastavíte kameru a pomocí vysílacího odkazu můžete přizvat ostatní. Jak snadné.

Video conference (web platform, no download)
Distributor: Videolink2.me
Platforma: Online
https://videolink2.me/start

A trocha nostalgie na závěr

V Česku bylo ICQ kdysi fenoménem, než je začal válcovat Skype a později Messenger, prastarý zprávař, který už je na trhu bezmála dvacet let. I když si mladší generace možná již nevzpomene, v našem přehledu ICQ nesmí chybět.

ICQ

Možná někteří pamatují problémy s update protokolů, kdy k určitému dni přestaly fungovat alternativní klienti a člověk tak chtě nechtě musel neustále instalovat nové a nové. Původní ryzí kecálek sice časem nabral funkci telefonie a možnosti volání přes video, ale při vší vážnosti z dnešního pohledu zůstává spíše historickým artefaktem.

Založeno 1996
Client, Instant Messaging
Distributor: ICQ LLC
Platformy: Win, Linux, Android, iOS aj.
https://icq.com

Zdroje

http://www.androidauthority.com/best-video-calling-apps-for-android-654885/
https://en.wikipedia.org
http://www.freemake.com/blog/best-free-video-and-voice-call-apps-for-iphone-and-android/
http://www.zive.cz/bleskovky/google-duo-je-tu-trivialni-aplikace-pro-videohovory-pro-android-i-iphony/sc-4-a-183837/default.aspx