Vyberte stránku

Není žádnou novinkou, že mezi prohlížeči dlouhodobě první příčku drží Google Chrome, a to jak v celosvětovém měřítku, tak také v České republice. Pódiové umístění doplňují další dvě stálice: Microsoft Explorer a Mozilla Firefox. Dlouhodobě nejoblíbenější prohlížeče v Česku má naistalováno zhruba 80 % uživatelů. Nenápadně se ovšem vzhůru derou i mobilní verze, mezi kterými byl v červenci 2015 jedničkou Web Kit Mobile.

Velká trojka prohlížečů

První stabilní verze Google Chrome spatřila světlo světa v roce 2008, od té doby urazil velký kus cesty. V České republice jej aktuálně využívá okolo 30 % uživatelů (červnová data dle www.rankings.cz hovoří o 30,97 %). Aktuálně používaná verzi 43.0.2357.65 vydanou v květnu 2015 mělo nainstalováno necelých 90 % uživatelů. Ve světě je Chrome o něco více dominantní, tam mu patřil v červnu podíl více než 49 %). Oproti stejnému období v roce 2014 si v Česku Chrome polepšil jen mírně (v Česku zhruba o 2 procenta, na celém světě pak o 4 %).

Druhé místo s odřenýma ušima patřilo v červnu 2015 Microsoft Exploreru (MSIE) s více než pětadvacetiprocentním podílem v Česku. Ve světě byl prohlížeč MSIE taktéž druhý (s osmnácti a půl procety). Dvoutřetinový podíl měla verzi 11.0 (vydaná v prosinci 2013). Ve světě iéčko zaznamenalo během jednoho roku tříprocentní pokles, v Česku za stejné období ztratilo více než dvě procenta (stejně tak i ve světě).
Mozilla Firefox, jejíž kořeny sahají až do roku 2002, doplňuje předchozí dvojici s třiadvacetiprocentním podílem. V celosvětovém měřítku sice populární liška ztratila za posledních 12 měsíců necelá dvě procenta, nicméně zde jí využívá něco málo přes 16 % uživatelů (v Česku je ztráta tříprocentní).

Mobilní aplikace a ostatní

Další tradiční desktopové prohlížeče jako Opera (aktuálně nejpoužívanější verze 30.0) a Safari v posledních měsících ztrácejí. Opera se pohybuje okolo tříprocentního podílu (ve světě dokonce okolo 1,5 %), Safari se drží v Česku pod jedním procentem, u světových desktopů má naopak 10,5 %.
Do popředí se tlačí mobilní verze, jejichž nárůst je v Česku sice pozvolný, ale pravidelný. Nejpopulárnější je aktuálně Web Kit mobile s takřka 9 procenty uživatelů (plus 0,7 procent oproti roku 2014) – ve světě tomuto prohlížeči patří podíl 6,3 procenta). Nejzajímavější progres ovšem zaznamenala mobilní aplikace Chromu – 7,3 % procenta znamená sice českou dvojku, oproti stavu v roce 2014 to ovšem znamená skok o pět procent.

browsery