Vyberte stránku

To, že messengery aktuálně vládnou světu sociálních sítí, je jasná věc. Na pozici dvojky a trojky lze nalézt WhatsApp a Facebook Messenger. Která z aplikací je ve skutečnosti lepší? Následující analýza napoví více.

WhatsApp versus Messenger?

Společného toho mají opravdu hodně. V obou případech se jedná o poměrně mladou aplikaci (od roku 2009 v případě WhatsAppu, o dva roky později se objevil Messenger), obě dvě aplikace již pokořily miliardu uživatelů, obě dvě patří pod komunikační gigant Facebook. A v neposlední řadě je třeba poznamenat, že v západním světě jsou oba kecálci dostupní takřka na všech platformách. Lze vůbec najít nějaké rozdíly?

Možná se tomu někdo bude divit, ale ano. Portál versus.com totiž provedl poměrně obsáhlou analýzu, kde srovnával různé druhy atributů a funkcí. A i přesto, že obě dvě aplikace jsou dost podobné, našla se celá řada rozdílů.

Na rozjezd pár čísel

messenger

Facebook Messenger

Založeno: 2011
Developer: Facebook
Instant Messaging, Videocalls
Operační systém: Android, IOS, BlackBerry OS, Windows 10, Windows 10 Mobile, Symbian, Tizen
Uživatelů: 1 mld.
Měsíčně využívá aplikaci: 11 % populace
Průměrně zasláno fotek měsíčně: 17 mld.
Měsíčně využívá VoIP a videocalls: 300 mil. (10 % všech videohovorů na světě)
Denně zasláno samolepek: 380 mil.
Bussiness platforma: ANO

whatsapp

Whatsapp

Založeno: 2009
Developer: Facebook
Instant Messaging a social media
Operační systém: BlackBerry OS, iOS, Android, Symbian, Windows Phone
Uživatelů: 1 mld.
Denně užívá aplikaci: 70 %
Průměrně se denně registruje: 1 milion uživatelů
Geografický zásah: cca 180 zemí
Největší počet uživatelů (percentuálně k počtu obyvatel): JAR

RESUMÉ:
Podle standardního ohledání vychází nepatrně jako Facebook Messenger. V záplavě stejných atributů totiž ční jeho bussiness platforma, což aktuálně u WhatsApp chybí.

VÍTĚZ: Facebook Messenger

Oblíbenost aplikace

Tady je řeč čísel poměrně jasná – vzhledem poměrně podobnému počtu uživatelů server versus.com bral v potaz odhad počtu aktivních uživatel, ale také hodnocení na Google Play, resp. App Store. Celkem to dopadlo 2:1 ve prospěch WhatsApp.


Messenger vs. WhatsApp
Odhad počtu uživatelů měsíčně: 1300 mil. vs. 1000 mil.
Vyšší hodnocení na Google Play: 4,2 vs. 4,4
Vyšší hodnocení na App Store: 4,5 vs. 4


VÍTĚZ: WhatsApp

Dostupnost a jazyková podpora

Souboj na poli uživatelského rozšíření dopadl de facto plichtou. Aplikace jsou dostupné u všech tří hlavních tahounů aplikací, tj. Google Play, App Store a Widows Phone. Messenger získává využití na starších typech zařízení, WhatsApp naopak nahrává mírně vyšší jazyková podpora (33 překladů oproti 30 u messengeru).

VÍTĚZ: Remíza

Použití aplikace, exporty

Zatímco v možnostech exportovat data do mailu nebo synchronizovat aplikace s cloudem jsou obě aplikace fifty fifty, WhatsApp zde vyhrává na celé čáře díky tomu, že jeho používání není vázáno na sim kartu (tudíž se můžete přihlásit i bez ní), ale také pro správné doručení zpráv nemusí být uživatel k aplikaci přihlášen.

VÍTĚZ: WhatsApp

Snadnost a funkcionalita

Zde se ukrývá celá řada prvků, které lze jednoznačně interpretovat, jak se s aplikací uživatelům pracuje. Co se týče možností obou systémů je právě zde nejpatrnější rozdíl mezi oběma. Messenger totiž např. nemá ochranu proti nevyžádaným zprávám (tzv. Two Ways Opt-In) – pokud někoho nemáte ve svých kontaktech, může vám napsat. I když toto může být na jedné straně praktické, proti nevyžádaným zprávám je vhodnější WhatsApp.

U Messengeru navíc nejdou zasílat kontaktní vizity, pokud vám někdo aktuálně píše, tak o tom nemáte potuchy, zároveň svému spojení nemůžete zaslat svou polohu. Naopak zde můžete vypnout zasílání notifikací.


Komunikace End to end Ecryption: oba
2 kroky opt In (nemůžete dostávat nevyžádané zprávy): WHATSAPP
Vypnutí notifikací: MESSENGER
Smazání historie zpráv: oba
Kontaktování jakéhokoliv uživatele: MESSENGER
Potvrzení přečtení zprávy: oba
Zaslání kontaktní vizitky: WHATSAPP
Zasílání své současné pozice: WHATSAPP
Vidíte, že někdo vám píše: WHATSAPP
Integrace kontaktů: oba
Zobrazování historie aktivity uživatele: oba


VÍTĚZ: WhatsApp

Možnosti posílání souborů

Malý překvapení u posílání souborů je bezesporu fakt, i zde se najde rozdíl. Oba dva messengery bez problémů posílají dokumenty, hlasové klipy, videa nebo obrazové zprávy, Facebook Messenger si ovšem nedokáže poradit s doručováním hudebních souborů.

VÍTĚZ: WhatsApp

Nastavení účtu, nadstavbové funkce

Otázka nastavení účtu, resp. dalších funkcí vyznívá pro Messenger. V otázce nastavení má větší možnosti personalizace a možnost selektovat své oblíbené kontakty (nemůže naopak nastavovat status).

Pokud se jedná o nadstavbové funkce, tak i tady Messenger (nejspíš díky spřízněnosti s Facebookem) vítězí. Poskytuje tolik oblíbenou možnost přihlášení přes svůj FB účet nebo nabízí komentování a používání tagů.


Personalizace účtu: MESSENGER
Zobrazování bez reklamy: oba
Oblíbené kontakty: MESSENGER
Nastavení statusu: WHATSAPP
Přihlášení přes Facebook: MESSENGER
Zábavné samolepky (Stickers): oba
Atributy sociální sítě (tagy, komentáře): MESSENGER
Optimalizován pro tablety: oba


VÍTĚZ: Facebook Messenger

Shrnutí

Přít se o to, která aplikace je lepší, je zbytečné, neboť každý uživatel preferuje něco jiného. Podle výše uvedeného (a ve srovnání s bodovým hodnocením jednotlivých atributů) se v klání WhatsApp versus Messenger jednoznačně profiluje jako vítěz WHATSAPP.

Aplikace má přednosti hlavně v běžné komunikační agendě, vpředu je i díky lepší funkcionalitě, má o chlup více možností pro posílání souborů a v neposlední řadě je také celkově o kousek oblíbenější mezi uživateli.

FACEBOOK MESSENGER naopak má k dispozici reklamní platformu, poskytuje větší možnosti uživatelského nastavení účtu a poskytuje více nadstandardních funkcí.

Která z aplikací je vaším favoritem?

Zdroje

www.dailydot.com/debug/facebook-messenger-vs-whatsapp
expandedramblings.com/index.php/whatsapp-statistics
en.wikipedia.org
www.eweek.com/cloud/slideshows/how-facebook-messenger-and-whatsapp-compare-and-work-together.html
interestingwf.com/15-interesting-facts-about-skype
messengerplatform.fb.com
versus.com/en/whatsapp-vs-facebook-messenger