Vyberte stránku

Jak se jmenoval první Instant Messenger, jak vypadal první webový prohlížeč, jak fungoval první vyhledávač nebo kdy spatřila světlo světa první sociální síť. Z dnešního pohledu se možná jedná o banalitu, ale pojďme si připomenout, jaké byly začátky služeb, bez kterých si dnes často nedokážeme internet představit.

První Instant Messenger na sklonku osmdesátých let

Zatímco v roce 2015 zažívají klasické Instant Messengery renesanci díky mobilním zařízením, málokdo již dnes ví, že ještě před populárním kecálkem ICQ spatřila světlo světa jiná aplikace: Internet Relay Chat (IRC), a to již v roce 1988. Prográmek používající otevřený protokol s TCP a volitelně SSL představoval první messenger průlom (nikoliv ovšem zásadní) v internetové komunikaci. Jedno prvenství ovšem IRC určitě patří: od jeho doby se hovoří o webovém chatování (many-to-many). Domovinou IRC bylo Finsko, mezi nejznámější sítě běžící na IRC byly IRCnet a EFnet.

Pravou kecálkovskou revoluci ovšem způsobilo až zmiňované ICQ, které představila izraelská firma Mirabilis v roce 1996. Během následujích let byla vyvinuta celá řada dalších klientů (Yahoo Messenger, MSN Messenger) a proto záhy přišly do obliby multiprotokoloví klienti jako Miranda, Trillian nebo Kopete.

Překvapení? První sociální síť má takřka dvacet let

O zrození fenoménu Facebook roku 2004 toho již bylo napsáno hodně, častokrát se šíří mylná představa, že právě Facebook byl jednou z prvních sociálních sítí. První internetová síť, která se dala označit jako budování komunity, a tudíž s přívlastkem sociální, spatřila světlo světa již v roce 1997 a jemenovala se Sixdegrees.com. Tato sociální síť umožňovala uživatelům vytvářet profily, přidávat a zvát přátele a prohlížet profily ostatních. Bohužel projekt se příliš neuchytil – odborníci se shodují, že prostě předběhl svou dobu – v roce 2000 byla služba jednou provždy ukončena.

historický exkurz

Bez prohlížeče není internet

Dnes je toto tvrzení naprosto nezpochybnitelná pravda, nicméně v počátcích to tak úplně neplatilo. Browser Moisac sice nebyl úplně první, ale jako první se rozšířil masově do celého světa. Fungoval pod operačními systémy Apple a Windows a masového rozšíření se dočkal hlavně proto, že byl úplně zdarma. Moisac zobrazoval obrázky společně s textem, pracoval se zvuky, formuláři, videoklipy, záložkami a historií prohlížení. Poslední verze 3.0 byla zveřejněna v roce 1997, to již byl Mosaic vytlačován browserem Netscape a později Internet Explorer.

Snadnější hledání na webu

Hledat na seznamu, vygooglit. Dnes naprosto samozřejmé fráze mají ovšem také svou historii a před českým a celosvětovým fenoménem byli jiní. Zatímco Seznam.cz existuje od roku 1996 a Google byl založen dokonce až v roce 1998, v internetovém pravěku dominovali jiní (např. španělská Altavista založená v roce 1995). Pomyslné prvenství ovšem patří programu Archie, který byl vytvořen pro prohledávání FTP souborů v roce 1990. Původně se jednalo o samostatný program, který až o rok později získal webovou nadstavbu. V praxi to fungovalo tak, že v síti bylo rozmístěno několik Archie serverů a Váš dotaz byl nasměrován na jeden z nich. Nevýhodou bylo, že pokud konkrétní server nenašel odpověď, museli jste dotaz opakovat na jiném. Když v roce 1998 byl představen Google se svým řadicím algoritmem pro vyhledávání, započala nové webová éra a vyhledávač Archie byl odsunut do webového trezoru.