Vyberte stránku

Spravovat webové stránky pokud ní člověk odborníkem na html jazyk není příliš jednoduchá záležistost. Redakční systémy ovšem přinesly možnost rychlé a jednoduché správy webových stránek. Jsou nejpopulárnější aplikace současně těmi nejlepšími? A kolik redakčních systémů je vlastně na trhu? A jak si stojí ty původně české?

Když se řekne redakční systém neboli systém pro správu obsahu Content Management System (CMS) většině lidí se vybaví jména některé z nejpopulárnějších platforem, a to Drupal, Joomla nebo WordPress. A spolu s nimi nastává nekonečná diskuse, zda opravdu představují nejl řešení pro správu webového obsahu. Odpověď je nasnadě: ideální řešení neexistuje už například z toho důvodu, že každému uživateli vyhovuje něco tak trochu jiného. Pojďme se tedy na redakční systémy podívat zblízka.

Velká trojka v popředí

Ohledně počtu webů, které používají konkrétní systémy, existují protichůdné informace, jisté je zřejmě jen to, že v rámci open source systémů je jedničkou Wordpress následovaný Joomlou a Drupalem. Tyto systémy představují zavedenou značku a jejich popularita je podtržena zejména snadno dostupnými funkčními rozšířeními, ale také mnohočetnou jazykovou lokací. A samozřejmě – aplikace jsou dostupné zdarma.

WORDPRESS

Nejpopulárnější blogovací systém, který má webové stránky dokonce v češtině. Tento systém spatřil světlo světa v roce 2003 a běží na bázi PHP. Obrovskou předností je snadná dostupnost systémového rozšíření pomocí pluginů, nastavení vzhledu pomocí řady šablon (templates) a podpora mobilních aplikací. Snadné je také napojení systému na elektronický obchod, případě wordpressu se jedná o možnosti výběru z celé řady pluginů, mezi nejznámější patří Woocommerce. U novějších verzí je nesporným kladem také přívětivé administrační rozhraní. Za slabou stránku lze považovat bezesporu samotnou popularitu – zdroje systému jsou natolik známé, že základní verze instalace představuje pro útočníky snadnou kořist.

Vznik: 2003
Aktuální verze: 4.3.1
Licence: GNU GPL
Platforma: PHP

JOOMLA

Název tohoto taktéž open source programu vychází ze svahilského jumla (džumla), který se volně překládá jako dohromady nebo vcelku. Pro Joomlu platí podobné jako pro WordPress, systém je možné upotřebit také pro rozsáhlejší projekty, stejně tak je snadno dostupná platforma pro eshopy, jedná se o nadstavbu VirtueMart. Začátečníci dozajista uvítají snadnost instalace a jednoduché uživatelské rozhraní. Nevýhodou je dozajista právě velké množství funkcí – návštěvník, který uvidí prostředí Joomla poprvé, se v něm bude velmi obtížně orientovat. Vedle toho je třeba upozornit, že samotný joomla script je poměrně rozsáhlý a k jeho bezproblémovému provozu je potřeba hostovat stránky na poměrně výkonném serveru. Česká verze webu je k dispozici na adrese joomlaportal.cz.

Vznik: 2005
Aktuální verze: 3.4.5
Licence: GNU GPL
Platforma: PHP

DRUPAL

Třetím do party redakčních systémů je platforma Drupal, taktéž běžící na bázi PHP, obvykle se uvádí, že je vhodný pro tvorbu internetových časopisů, blogů, internetových obchodů a jiných komplexních systémů. Také tento systém je dostupný v češtině a poskytuje nadstavbu elektronického obchodu v podobě Ubercart. Za nespornou výhodu Drupalu je bezesporu rozsáhlý systém podpory (dokumentace, diskusní fórum, chat), kterým se odlišuje od výše zmíněných systémů, ale také možnostmi vytváření různorodého obsahu. Jako zápory lze jistě uvést nepříliš přívětivé uživatelské rozhraní (což platilo zejména pro starší verzi 6) a pro bezproblémový chod požadavek na výkon serveru.

Vznik: 2001
Aktuální verze: 7.41
Licence: GNU GPL
Platforma: PHP

Redakční systémy v ČR a ty ostatní

Open source systémy vytvořené v České republice do vývoje CMS zapsaly nesmazatelným písmem, bohužel aktuálně se ty nejznámější patří pouze do historie. Technický vývoj systémů jako Albireo, phpRS nebo SunLight CMS byl zastaven před nějakou dobou a aktuální verze nejsou k dispozici. Pokud uživatel pátrá v ryze českých CMS, tak si obvykle musí zaplatit.

Doporučení

Pokud hledáte alternativní varianty výběru redakčního systému, vězte, že možnosti jsou opravdu nepřeberné. Výčet dostupných platforem čítá několik desítek položek, pokud si chcete vybrat, je třeba si položit zhruba tři základní otázky: Jaký obsah chceme na webu publikovat; Co očekáváme, že platforma bude umět (funkcionalita) a Jak my sami jsme uživatelsky zdatní. Níže uvádím několik zajímavých tipů.

Pro bloggery
Postach.io postach.io/site
Medium medium.com
Svblte svbtle.com

Moderní

Craft buildwithcraft.com
Processwire processwire.com

Mohlo by zajímat

Magento magento.com
Textpatter textpattern.org
Typo3 typo3.org