Vyberte stránku

Když se řekne sazba, asi nejčastěji se mnohým lidem vybaví spojení Adobe InDesign. Tenhle program představuje sazečskou špičku již od roku 1999. Jenže ne každému toto řešení od Adobe Systems vyhovuje. A hlavním důvodem nemusí být jenom cena, která začíná na mnoha tisících korun. Jaké jsou pro sazbu dokumentů (i pro online prostředí) alternativy Adobe InDesign? Následující přehled uvádí desítku zajímavých příkladů.

Dobrou zprávou je, že škála prográmků je opravdu široká – a vedle převažujících placených způsobů zahrnuje také programy zdarma. Vhodné alternativy se dají nalézt jak ve světě komerčních licencí, open source, ale také v prostředí on-line aplikací.

Open Source Licence

PASSEPARTOUR
Tento program se aktuálně stále vyvíjí, klade si za cíl být nápomocný nejenom všem nadšencům, ale chce také poskytovat profesionální alternativu pro vytváření časopisů, brožur a letáků. Určený je pro platformy, která fungují na Unixových serverech.

Vývojář: Rasmus & Fredrik
Licence: Open Source Desktop Publishing (GNU GPL)
Platforma: UNIX
Cena: zdarma
Download: www.stacken.kth.se/project/pptout

SCRIBUS
Ještě mnohem vyspělejší možnost představuje Scribus, který spustíte mj. i pod Windows. Podporuje hlavní bitmapové formáty (včetně souborů Adobe Photoshop), lze importovat vektorové kresby, obrázkové nastavení zahrnuje CMYK. Je dostupný ve více než dvaceti jazycích (včetně češtiny). Jedná se jednu nejlepších alternativ Adobe InDesign zdarma.

Vývojář: The Scribus Team
Licence: Open Source Desktop Publishing (GNU GPL)
Platforma: Multiplatformní
Cena: zdarma
Download: www.scribus.net
Česká verze: www.scribus.cz

On-line aplikace

FORMATPIXEL
V našem přehledu Formatpixel představuje jediného zástupce mezi on-line aplikacemi. Přes rozhraní WTP (Web Top Publisher) můžete vkládat a upravovat vaše projekty (fanziny, brožury, katalogy). Je možné pracovat s textem, vlastními obrázky a dalšími tvary. Pokud byste vytvářeli pouze jeden projekt, je aplikace dostupná zdarma.

Vývojář: formatpixel
Licence: On-line aplikace
Platforma: Multiplatformní
Cena: závislé od počtu projektů a místa pro uložení (1 zdarma, 20 projektů cca 1400 Kč)
Download: www.formatpixel.com/go/en/about_formatpixel.php

Profesionálem za rozumnou cenu

IMPRESSION
Program imPRESSion kombinuje výkonnou vektorovou grafiku s celou řadou funkcí pro zpracování textu. Výsledkem jsou profesionálně zpracované publikace, přičemž cena za základní verzi začíná na 1500 korunách.

Vývojář: BNW Systems srl.
Licence: Shareware (free Trial)
Platforma: Multiplatformní
Cena: Lite verze cca 1500 Kč, Full 4000 Kč
Download: www.impression.ro

MICROSOFT OFFICE PUBLISHER
Určitě není možné opomenout také řešení od Microsoftu MS Office Publisher. Publikace lze editovat pomocí známých a dostupných nástrojů, využívat např. hromadné korespondence, přičemž lze využít možnosti okamžitého ukládání do cloudu. Vhodné pro vytváření pohlednic, bulletinů nebo stylizovaných e-mailů.

Vývojář: Microsoft
Licence: Commercial
Platforma: Windows
Cena: 1900 Kč/ rok (Office 365) nebo 4100 Kč jednorázově (Office 2016)
Download: products.office.com/cs-cz/publisher

PAGESTREAM
Kreativní editor využitelný na všech běžných platformách, představuje řešení pro malé projekty (pohlednice, poštovní známky), ale také pro rozsáhlejší výstupy jako jsou knihy nebo encyklopedie, případně billboardy.

Vývojář: GrasshopperLLC
Licence: Commercial
Platforma: Win, Mac, Linux, Amiga
Cena: cca 2500 Kč
Download: www.pagestream.org

SERIF PAGEPLUS
PagePlus představuje ideální řešení zejména pro dokumenty, ve kterých převažuje text, a to především pomocí funkce auto-frame (můžete tedy dokument vytvářet přímo v této aplikaci). Výsledný dokument je potom čistší a vzhlednější (podpora funkcemi autmatické vzdálenosti písem, aplikace formátování na textové objekty).

Vývojář: Serif Ltd
Licence: Commercial
Platforma: Win, Mac
Cena: cca 3200 Kč (PagePlus X9)
Download: www.serif.com/pageplus

SWIFT PUBLISHER
Pokud hledáte řešení pro Mac, lze využítí Switf Publisher. Vhodný je zejména pro menší projekty: letáky, brožury, katalogy, hlavičkové papíry, informační bulletiny, kalendáře, plakáty, nabídky, karty, Facebook a Twitter bannery, reklamní bannery a další.

Vývojář: BeLight Software
Licence: Commercial
Platforma: Mac
Cena: cca 750 Kč
Download: www.belightsoft.com/products/swiftpublisher

Funkčně i cenově na špici

ADOBE FRAMEMAKER
I samotný tvůrce InDesignu Adobe Systems nabízí jinou zajímavou alternativu – program Adobe FrameMaker představuje editor dokumentů, který je určen pro psaní nebo editaci menších i větších dokumentů, včetně těch strukturovaných (není problém rozsáhlejší knihy nebo e-booky). Pro vyzkoušení lze nainstalovat měsíční demo zdarma.

Vývojář: Adobe Systems
Licence: Commercial (Demo 30 dní)
Platforma: Windows
Cena: cca 33 tis. Kč (verze 2015)
Download: www.adobe.com/cz/products/framemaker.html

QUARKPRESS
Mezi profesionály je Quark stejně oblíbený jako InDesign, a to především kvůli komplexně řešené funkčnosti – základní funkce pro písmo, obrázky, grafiky, využití kerningu, zakřivení objektů a mnoho dalšího. Vedle toho nabízí větší možnosti propojení s webovými výstupy (XML, HTML/XHTML), případně přímé exporty a výstupy pdf. Uživatelé si mohou snadno nadefinovat svá pravidla pro šablony a výstupy.

Vývojář: Quark, Inc.
Licence: Commercial
Platforma: Win, Mac OS
Cena: cca 27 000 Kč
Download: www.quark.com/Products/QuarkXPress

Další zdroje

en.wikipedia.org/wiki/Adobe_FrameMaker
en.wikipedia.org/wiki/Scribus
en.wikipedia.org/wiki/QuarkXPress
www.onextrapixel.com/2013/05/24/10-best-alternatives-to-adobe-indesign/