Vyberte stránku

Myšlenková mapa (mind map) je pro marketéra jednou z nejdůležitějších věcí, tedy aspoň tehdy, pokud chce plánovat, analyzovat a vytvářet strategii. Jistě, starý dobrý papír a tužku nic nepřekoná, ale aktuálně je dispozici celá řada offline a online aplikací. Jakou z nich si vybrat?

Myšlenková mapa: co od ní vlastně chceme?

Tuhle otázku bychom si měli položit, když začneme hledat nám ideální software. Protože – ruku na srdce – aplikací myšlenkových map jsou desítky a ve svých základních rysech se tolik neliší. Pokud si hned na začátku vyselektujete ty vlastnosti, které chcete a které rozhodně ne, tak hned ze startu ušetříte spousty času.


Free vs. placený nástroj
Alfa a omega všeho. Je třeba pamatovat, že všechny myšlenkové mapy jsou k dispozici zdarma, je to tak i u celé řady komerčních nástrojů, které nabízejí startovací verze ve formě časově omezených trialů nebo funkčně osekané varianty. Klasickým případem je pak omezení exportu (diagram nemůžete uložit třeba do pdf), kvantity (vyrobíte 3 diagramy a šmitec) nebo funkčně (např. nelze vytvářet Ganttovy diagramy).

Offline nebo online
I tady dokážete dostupné programy řádně vyselektovat – v době online aplikací a cloudů je sice stále řada těch, kterým nevadí instalace a práce v režimu offline, nicméně stále důležitější preferencí je práce v módu online.

Výběr šablon
Šablonu je potřeba vybírat pečlivě – uživatel chce většinou tvořit diagram, který bude ve výsledku nějak vypadat. Samozřejmostí je možnost výběru z celé řady předpřipravených šablon. Tady jsou možnosti obvykle standardní, u placených verzí je šablon mnohonásobně více, nicméně i u těch s nálepkou free je z čeho vybírat.

Import a export
Jedna z priorit. Pracujete-li v on-line režimu, je naprostou nutností, abyste svůj diagram mohli vyexportovat do pdf, obrázkových formátů nebo do formátů řady Office. I když si šikovný uživatel obvykle dokáže nakonec poradit, rozšíření exportu a importu představuje jeden ze stěžejních argumentů pro nákup placené verze programů.

Kooperace
Zde se postupuje případ od případu – řada uživatelů na myšlenkových mapách pracuje samostatně, řada ovšem v týmu. A ne vždy neplacené verze umožňují, aby byla týmová kooperace možná. A jen těžko si lze představit, že si uživatelé vzájemně budou předávat jeden přístupový údaj.

Snadnost použití
Málo platné, ale aplikace pro tvorbu myšlenkových map si kladou za cíl hlavně usnadnit koncovému uživateli život, proto dalším z požadavků je snadnost použití. Uživatel se potřebuje dostat k cíli na pár kliků, složité menu a ovládání typu nevím, kde co najdu, jej naprosto spolehlivě odradí.

Intuitivní ovládání
Se snadností použití souvisí i samotné ovládání – často se v tomto ohledu mluví o tzv. intuitivním ovládání. Uživatel prostě nechce dlouho hledat (předchozí bod), a hlavně nechce dlouze přemýšlet.

Další možnosti
Samozřejmě, že požadavků na funkčnost může být celá řada, ale k těm nejdůležitějším určitě patří možnosti pro využití ikon, práce s Ganttovými diagramy, zašifrování diagramu heslem, využití branstormingového módu, módu prezentace a mnoho dalších.


Nejpopulárnější offline nástroje

XMIND
Považován za nejpopulárnější aplikaci, je k dispozici offline (je nutná instalace software). Free verze nabízí možnosti využití všech dostupných druhů diagramů a synchronizaci do cloudu (omezeny jsou ale další módy včetně např. exportů).
Licence: Commerce
Cena: od 79 $ (ročně)

FREEMIND
Offline program, který je šířený pod licencí Open Source. Podporuje mj. odkazy uložené v uzlech, jednoduché skládání a kopírování diagramů, vkládání z textových souborů, export do html atp.
Licence: Open Source

MINDJET
Produkt MindManager představuje v oblasti myšlenkových map špičku, nicméně je dostupný pouze v placené verzi (zdarma je k dispozici 30 denní trial verze). Pokud si jej rozhodne zakoupit, je pro vás připravena plná funkčnost. Je třeba ale pamatovat, že při upgrade na vyšší verzi si připlatíte.
Licence: Commerce
Cena: cca 9,2 tis. Kč (Windows), 4,7 tis. Kč (Mac)
Upgrade od 2,3 tis. Kč (vše bez DPH)

Placené online nástroje

COGGLE
Free varianta má širokou funkčnost, včetně pdf exportů, obrázkových uploadů a využití stovky ikon. Výhodou je také neomezené množství veřejně vytvořených diagramů. Ve free módu lze vytvořit pouze 3 soukromé diagramy.
Platforma: rozšíření Google Chrome
Cena: 5 $ měsíčně

MINDMAPLE
Výhodou této aplikace je, že je určena nejen pro desktopy, ale také pro iOS systém. Je k dispozici offline. Ke stažení zdarma je k dispozice Lite verze (zde chybí možnost exportu do pdf resp. do Office nebo šifrování heslem).
Platforma: Windows, Mac, iOS
Cena: od 9,99 $ ročně

MINDOMO
Online aplikace, která nabízí zajímavé možnosti již ve free verzi (postačí vám např. přihlášení přes Google účet). Největším omezením volně dostupné verze jsou určitě možnosti exportu, a zejména pak omezení na tvorbu tří diagramů.
Platforma: Cross
Cena: od 36 € (půl roku)

NOVAMIND
Komerční software, je k dispozici je k vyzkoušení Lite verze, ta ovšem neumožňuje mj. ukládání map nebo exporty. Pokud chcete vyzkoušet, tak velkou předností je informační tutoriál.
Platforma: Cross
Cena: 6 $ měsíčně (při roční platbě)

Free online nástroje

MIND42
Nástroj plně zdarma, který se spouští v prohlížeči. Výchozí nastavení diagramů je v módu soukromý, nabízí možnost sdílení. Předností je možnost výběru z tematických šablon (podle oboru zájmu). K dispozici je podrobný průvodce.
Platforma: Web
Cena: Zdarma

MINDMAP
Jedná se o rozšíření prohlížeč Google Chrome, při jeho použití lze využívat další aplikace z dílny Google (Cloud, Google Drive), případně cloudy Box a Dropbox, kam lze ukládat rozdělanou práci.
Platforma: Web (Chrome)
Cena: Zdarma

WISEMAPPING
Plně free nástroj, který je k dispozici online (postačí registrace). Předností je snadnost používání, libovolné vkládání výsledků na weby, možnost sdílení se spolupracovníky, podporuje export a import jiných formátů.
Platforma: Web
Cena: Zdarma

Zdroje

www.lifehack.org/articles/technology/15-best-brainstorming-and-mind-mapping-tech-tools-for-every-creative-mind.html
www.makeuseof.com/tag/8-free-mind-map-tools-best-use
www.pcmag.com/article2/0,2817,2495560,00.asp